Kalaallit Nunaat - Stránky venované grónsku

V Krajine ľudí grónsky zápisník ( 2010 )

Kniha obsahuje a pojednáva o štyroch expedíciách

Z cesty s Grónmi v člne na love veľrýb, v zime so psím záprahom na love ľadového medveďa a tuleňov, rybárčenie, návštevy historických eskimáckych ruín a osamotená plavba v kajaku

 

S Grónmi na love narvalov alebo v krajine, v ktorej už nikdy nebudem,

Rok 2000 str.12,  sedím na Sermersuaq str. 60, alebo v krajine, v ktorej už nikdy nebudem

K novým ľuďom

rok 2001, komerčná expedícia so psím záprahom v oblasti Ittoqqortoormiit  str.78

Po stopách nanoka

rok 2002, na love ľadového medveďa v kraji Ittoqqortoormiit str. 123, Grónske psy str. 83

Sám so sebou v kajaku po grónskych fjordoch alebo do návratu veľrýb pádlujem do zálivov čo najďalej od mora

rok 2004 str. 154, Grónska noc str. 160, poznámky str. 185

 

    Po dlhej drine dosahujeme najvyšší bod planiny. Z jej vrcholu, ktorý je vo výške asi päťsto metrov nad morom, vidím otvorenú rozsiahlu krajinu. Ďaleko na juhu sa tiahne nesmierna, nekonečná, šíra , biela pustina.. Silný vietor má temer silu víchrice a tomu zodpovedá aj chlad a zima. Výhľad z tejto výšiny je veľkolepý a úchvatný. Hlboko pod nami je dlhá, tiahla zátoka, ohraničená je jasne od mora vysokým previsom, ktorý z nášho pohľadu vyzerá ako kolmá snehová stena.

     Ďaleko na horizonte, až kde dovidíme, sa v žiare slnka za pobrežným ľadom trblieta modrastá, neznáma, tajomná krajina s rozprávkovými veľkolepými tajomnými diaľavami, so zamrznutým bielym širokým pobrežným ľadom a za ním sa rozlieha do nekonečného horizontu sýtomodré more. Brehy splývajú so zasneženým pobrežným ľadom. Celé pobrežie je až do diaľky rozoklané množstvom zálivov, ostrovov a polostrovov a vysokými, strmými vrchmi a bielymi ľadovcami. Zálivy, prielivy a pobrežie sú zovreté pobrežným ľadovým príkrovom, v ktorom sú uviaznuté a vystupujú z neho početné ľadovcové kryhy rôznych veľkostí a tvarov.

    Zakliate ticho spútalo opustenú krajinu mrazom. Tak toto je tá divoká, bájna krajina, domovina nanoka, jeho rodisko, miesto lásky a zároveň miesto jeho tragického skonu pod puškou lovcov. Kto ho chce stretnúť, musí prekonať túto planinu a čakať na šťastie, že sa s ním stretne. Zároveň je to skutočná grónska divočina bez akýchkoľvek stôp civilizácie. Je tu všetko, čo k tejto inuitskej pustatine patrí a čo ju tak neopakovateľne charakterizuje a nezameniteľne odlišuje od akejkoľvek inej časti našej planéty. Impozantný pohľad z náhornej plošiny ďaleko na slnkom zaliate nekonečné horizonty vyvoláva pocity samoty a voľnosti v nekonečnom priestore nehostinných diaľav.

    Sú to neopísateľné pocity nadčasovosti pri pohľade z výšky vrcholcov kopcov do vzdialenej hĺbky bezhraničného priestoru pod cestovateľom a na belavú púšť zaliatu hlbokým, mrazivým a nepoškvrneným tichom. Som uchvátený a unesený tajuplnou krásou a pestrosťou mrazivej zimnej pustatiny. Vždy sú to neopakovateľné a nezabudnuteľné chvíle, naplnené myšlienkami a plánmi do budúcnosti na ďalšie podnikanie v horách a prírode, na plánovanie ďalších expedícií a počinov. Vzdialené hory na horizonte lákajú dosiahnuť ich, vyštverať sa na ich vrcholce a pozrieť sa, čo sa nachádza za touto zabudnutou neobývanou krajinou, za ďalšími horizontmi, ostrovmi, zálivmi a prielivmi. Odtiaľto na juh už je len jedna neobývaná osada, Sulussuulikajik, a za ňou sa nachádza najbližšia obývaná osada Sermiligaag, ktorá je odtiaľto vzdialená 780 km.

© 2010 - Lucián Očkovský webdesign: Delphi SK, s.r.o., redakčný systém delphiCMS